Hurtigbåtene i Oslofjorden blir utslippsfrie sommeren 2024

Norled har inngått en avtale med Ruter om elektrifisering av hurtigbåtene i Oslofjorden. Hurtigbåtene vil ta i bruk en helt ny batteribytterobot som sørger for at dagens rutefart opprettholdes. Elektrifiseringen vil kutte CO2-utslipp med 2600 tonn per år.

Norled har inngått en avtale med Ruter om elektrifisering av hurtigbåtene i Oslofjorden. Hurtigbåtene vil ta i bruk en helt ny batteribytterobot som sørger for at dagens rutefart opprettholdes. Elektrifiseringen vil kutte CO2-utslipp med 2600 tonn per år.

– Vi er utrolig glade for å samarbeide med Ruter om å gjøre hurtigbåtene utslippsfrie. Med den nye batteribytteteknologien kan vi raskt få eksisterende hurtigbåter over på elektrisk drift. Vi har tidligere samarbeidet med Ruter om elektrifiseringen av Nesodden-ferjene. Nå gjør vi det samme for hurtigbåtene, sier administrerende direktør i Norled, Heidi Wolden.

Dagens hurtigbåter som går på fossilt drivstoff, skal bygges om til nullutslippsbåter. Dette gjør vi ved å installere en ny løsning for batteribytte i fartøyene. Ved å bytte batteri i stedet for å ha permanente batteri får fartøyene lettere vekt og kan dermed kjøre lengre ruter og i dagens hastighet.

Hurtigbåtene MS «Baronen» og MS «Baronessen» som i dag går i rute i Oslofjorden skal bygges om til nullutslippsbåter hos veftet Brødrene Aa i Hyen og være klare til oppstart sommeren 2024.

Hurtigbåtene vil bytte batteri ved å kobles til en batteribytterobot som utvikles av Norled, SEAM og Aarbakke. Batteribytteroboten har fått navnet SHIFTR. Produksjonen av roboten er i full gang hos Aarbakke på Jæren. Montering av roboten og testkjøring av roboten starter i slutten av 2022.

– Dette er et viktig skritt for å gjøre kollektivtransport på fjorden utslippsfri. I tillegg er det et innovasjonsprosjekt der vi vil være første ute med en slik løsning, sier Olav Skinnes (Sp), fylkesråd for samferdsel i Viken fylkeskommune.

– Dette er et viktig tiltak for at Ruter kan nå sine miljømål om å være utslippsfrie i 2028, sier Snorre Lægran, plandirektør i Ruter.

Flere nyheter

Tone Wille blir ny styreleder i Norled

Tone Wille tiltrer som ny styreleder. Hun etterfølger Elisabeth Grieg, som har hatt denne rollen siden 2019

MF Ampere markerer 10-årsjubileum – en verdensnyhet som startet en grønn revolusjon

Verdens første helelektriske ferje gikk i drift 16. februar, 2025, da MF Ampere krysset strekningen mellom Lavik og Oppedal på E39 over Sognefjorden. Denne datoen for 10 år siden markerer starten på en elektrisk revolusjon i skipsfarten og er en milepæl innen utslippsfri transport både nasjonalt og internasjonalt.

Toril Ås og Steffan Lindsø ansatt som finansdirektør og teknisk direktør i Norled

Norled styrker sitt lederteam med ansettelse av Toril Marie Ås som finansdirektør og Steffan Lindsø som teknisk direktør. Begge har de siste månedene fungert i sentrale interimposisjoner og vært en del av selskapets ledergruppe.

Norled hedret for sin grønne satsing

Norled vant "Partner of the Year 2024" prisen for vårt lederskap og fremragende bidrag til å fremme det grønne skiftet på sjøen

Hurtigbåtene i Oslo blir oppgradert og mer miljøvennlige

Hurtigbåten MS Baronessen er nå bygget om til batteridrift og har samtidig fått ny utforming. Søsterfartøyet MS Baronen er også under ombygging. Dette er viktige skritt i Ruter og Norleds samarbeid om å gjøre hurtigbåtene klare for batterielektrisk drift og skape en mer behagelig reise for passasjerene.

Nye priser og rabattregler for båtene i Vestland

Fra 1. Oktober blir det flere endringer på de fleste båtene. Hele båtfylket Vestland får nå like regler og rettferdige priser.

Frode Hevrøy blir ny driftsdirektør i Norled

Frode Hevrøy er ansatt som driftsdirektør i Norled og får ansvaret for driften av hele Norleds ferje- og hurtigbåtflåte.

Bestilling av plass for kjøretøy på ruter i Florøbassenget og Sogn (Ortnevik, Nordeide og Vik)

Skal du ha med kjøretøy på reiser med båt i Florøbassenget kan du bestille plass her

MS Mjølner er klar for Trondheimsfjorden

Fartøyet som skal trafikkere sambandet 810 Trondheim – Vanvikan er overlevert fra verftet og på vei mot Trondheim.

Nye elektriske ferjer kutter utslippene på sambandet Stokkvågen-Lovund-Træna med opp til 90 prosent.

Norled vant anbudskonkurransen om ferjesambandene Stokkvågen-Lovund med mellomsteder og Stokkvågen-Træna med mellomsteder etter å ha levert et konsept som kutter utslipp med opptil 90 prosent. Tre nye batteri-hybrid ferjer skal inn på sambandet i 2027.