Tone Wille blir ny styreleder i Norled

Tone Wille tiltrer som ny styreleder. Hun etterfølger Elisabeth Grieg, som har hatt denne rollen siden 2019

Tone Wille har bred og lang erfaring fra transport- og logistikkbransjen. Hun har blant annet vært konsernsjef i Posten Bring, der hun ledet organisasjonen gjennom en betydelig omstilling, og håndterte en rekke utfordringer knytte til post- og logistikkbransjen. Før hun ble konsernsjef, var hun Executive Vice President og CFO i samme selskap.

Tone har også bred erfaring fra flere andre lederroller, blant annet som investeringsdirektør i Norfund og som Senior Vice President og CFO i GE Energy (Norway) AS og Kværner Energy AS. I dag er hun styreleder i Avinor, og har dermed også en sterk tilknytning til transportsektoren i Norge.

“Tone Wille bringer med seg verdifull erfaring og solid lederkompetanse fra både transport- og logistikknæringen. Hun vil være en viktig ressurs for Norled i vårt arbeid med å drive videre vekst og innovasjon,” sier Rannveig Drengstig, fungerende administrerende direktør i Norled. “Vi ser frem til å samarbeide med Tone og har stor tro på at hennes brede operasjonelle erfaring vil hjelpe oss med å nå våre strategiske mål.”

“Vi ønsker å takke Elisabeth Grieg for hennes lederskap og engasjement innen bærekraft,” sier Andreas Köttering, leder for Private Investments innen infrastruktur i CBRE Investment Management, som forvalter fondene som eier Norled. “Vi er svært glade for å få Tone med på laget og ser frem til å dra nytte av hennes omfattende erfaring fra både drift og ledelse. Hennes imponerende merittliste gjør henne godt rustet til å lede Norled inn i neste vekstfase.”

«Jeg gleder meg til å ta fatt på rollen som styreleder; møte ansatte og bli kjent med driften av et spennende selskap som spiller en så sentral rolle innen norsk infrastruktur,» sier Wille.

Om Norled

Norled er et av Norges største ferje- og hurtigbåtselskaper. Selskapet drifter 25 kontrakter og nærmere 80 fartøy langs den norske kysten. Norled ble grunnlagt i 1855 og har gjennom historien vært en pioner innen innovasjon, blant annet med verdens første elektriske ferje og verdens første ferje drevet av flytende hydrogen.

Flere nyheter

Marianne F. Ånestad blir ny administrerende direktør i Norled

Marianne F. Ånestad blir ny administrerende direktør i Norled AS, et av Norges største ferje- og hurtigbåtrederier. Rederiet eier og drifter fartøy langs hele Norges kyst og har rundt 1000 ansatte. Rederiet eies av CBRE IMs Private Infrastructure.

Søholmen, Risvær, Kvitvær og Sjona

Nå er navnene på de nye ferjene som skal inn i Stokkvågen–Lovund–Træna-sambandet bestemt.

MF Ampere markerer 10-årsjubileum – en verdensnyhet som startet en grønn revolusjon

Verdens første helelektriske ferje gikk i drift 16. februar, 2015, da MF Ampere krysset strekningen mellom Lavik og Oppedal på E39 over Sognefjorden. Denne datoen for 10 år siden markerer starten på en elektrisk revolusjon i skipsfarten og er en milepæl innen utslippsfri transport både nasjonalt og internasjonalt.

Norled hedret for sin grønne satsing

Norled vant "Partner of the Year 2024" prisen for vårt lederskap og fremragende bidrag til å fremme det grønne skiftet på sjøen

Hurtigbåtene i Oslo blir oppgradert og mer miljøvennlige

Hurtigbåten MS Baronessen er nå bygget om til batteridrift og har samtidig fått ny utforming. Søsterfartøyet MS Baronen er også under ombygging. Dette er viktige skritt i Ruter og Norleds samarbeid om å gjøre hurtigbåtene klare for batterielektrisk drift og skape en mer behagelig reise for passasjerene.

Nye priser og rabattregler for båtene i Vestland

Fra 1. Oktober blir det flere endringer på de fleste båtene. Hele båtfylket Vestland får nå like regler og rettferdige priser.

Bestilling av plass for kjøretøy på ruter i Florøbassenget og Sogn (Ortnevik, Nordeide og Vik)

Skal du ha med kjøretøy på reiser med båt i Florøbassenget kan du bestille plass her

Nye elektriske ferjer kutter utslippene på sambandet Stokkvågen-Lovund-Træna med opp til 90 prosent.

Norled vant anbudskonkurransen om ferjesambandene Stokkvågen-Lovund med mellomsteder og Stokkvågen-Træna med mellomsteder etter å ha levert et konsept som kutter utslipp med opptil 90 prosent. Tre nye batteri-hybrid ferjer skal inn på sambandet i 2027.

Vi søker landkrabber og sjøulker

Norled er i full gang med en rekke nye ferje- og hurtigbåtprosjekter. Her skjer det mye både på land og vann, og mer skal det bli. Vi har flere ledige stillinger. Kunne du tenkt deg å jobbe med denne gjengen? Velkommen til avdelingsmøte i teknisk!

Verdens først elektriske ferje har fått sitt eget frimerke

MF «Ampere» hedres med et helt nytt frimerke denne høsten. I slutten av september ble frimerke presentert og overlevert om bord på ferjen som går mellom Lavik og Oppedal.